8 Başlıkta Site içi SEO Teknikleri

Site içi SEO teknikleri ile sadece biraz zahmete katlanarak, biraz da zamandan ödün vererek, arama sorgularında yükselmek sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

SEO, bildiğiniz gibi bir sitenin arama sorgularında üst sıralara çıkarmak için yapılan işlemlere verilen genel isimdir.Niye üst sıralara çıkmak isteriz? Çünkü daha fazla insanın ulaşmak isteriz.Sitemizin trafiğini arttırarak gelir sağlamak isteriz.

Bilinen şekliyle arama motoru optimizasyonu, site içi SEO (page-on SEO) ve site dışı SEO (page-off SEO) olmak üzere iki şekilde yapılır.Ama genelde SEO’dan bahsedildiği zaman insanlar bunu backlink sağlamak olarak algılıyor.Evet backlink site için oldukça önemlidir ama sadece kendi başına yeterli değildir.En azından bazı aşamaları geçmeden, backlink almanızın imkanı yoktur.

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO adından anlaşılacağı gibi, site içeriğine odaklanan düzenlemelere denir.Yani site içerisindeki faktörlerinin arama motorlarına ya da kullanıcı deneyimine göre ayarlanmasıdır.Site dışı ise, içerikten bağımsız olarak, dış kaynakların yardımı ile yapılan iyileştirme veya düzenlemelerdir.İkisinin de amacı siteye daha fazla trafik sağlamaktır.

Bu yazı da site içi SEO teknikleri üzerinde duracağız.Başlıklar halinde vereceğim bütün tekniklerin neden ve nasıl kullanmamız gerektiği üzerine duracağım.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO yapımı, biraz zahmetli ama oldukça kolay işlemlerdir.Zahmetli diyorum çünkü, iyileştirme yapmak biraz zamanınızı alacak.Yöntemleri öğrendikten sonra, her bir yöntemi uygularken biraz daha üzerinde duracak, dikkat edeceksiniz.Bazı yöntemler için, sıkı araştırma yapacaksınız.Ama başta da dediğim gibi, bir backlink oluşturmak kadar zor işlem değildir.

Sayfa Başlıkları (Page title)

site-ici-seo-baslik-aciklama
Sayfa ve içerik başlıkları SEO açısından en fazla dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken faktörlerin başında gelir.Sitede bulunan bütün sayfaların kendine özgü, eşsiz bir başlığı olmalıdır.

Başlık oluştururken bilmeniz gereken iki önemli nokta var.Birincisi başlık uzunluğu 70 karakteri geçmemelidir.Bundan daha uzun yazılan başlıklar arama sonuçlarında 70 karakterden sonrası kesilerek gösterilir.

İkinci dikkat etmeniz gereken nokta ise, başlıkta mutlaka anahtar kelime bulunmalıdır.Yazının esas anahtar kelimesi bir defa başlık içerisinde geçmelidir.Anahtar kelime kullanmak için, devrik cümle oluşturmamaya dikkat etmelisiniz.Anahtar kelime kullanıken aşırıya kaçılmamalı, ideal olanı bir defa kullanımıdır.

Eğer wordpress tabanlı bir siteniz varsa ve YOAST SEO eklentisi kullanıyorsanız, başlığınızı hem de kullanıcılar için hem de arama motorları için ayrı ayrı oluşturabilirsiniz.Eklentinin başlık oluşturma kısmında arama motorları, WordPress’in başlık kısmında ise ziyaretçilere özgü başlık oluşturabilirsiniz.Bu şekilde sitenize farklı mecralardan ya da direk olarak gelen ziyaretçilere yazılarınızı tıklaması için daha etkili başlık oluşturabilirsiniz.

URL Yapısı

Yukarıdaki resimde başlık ile açıklama arasında bulunan içeriklerin bağlantısı veren bu alan, diğer bir dikkat etmemiz gereken kısımdır.Bir sitede her içeriğin bağlantı adresi (url) kendine özgü olur.

Eğer siteniz wordpress tabanlı ise, içeriklerinizi yayınlamadan önce kalıcı bağlantı ayarlarını düzenlemelisiniz.Normalde içerikleriniz http://fikirtaciri.com/?p=401 gibi görünür. Bu durumda arama motorları içeriğin ne ile alakalı olduğunu tam kavrayamaz.

Link oluştururken dikkat etmeniz gerekenler: Link oluşturulurken anahtar kelime kullanmalısınız.Tabi ki bunda da abartıya kaçmayın.Eğer anahtar kelimeniz birden fazla kelime içeriyorsa, ki içermelidir.O zaman her kelime arasına tire (-) işareti koyun.Bazıları alt çizgi de kullanıyor.Ama tavsiye edilen tire kullanımıdır.

Tire ve Alt Çizgi Arasındaki Fark

Tire : Tire ile ayrılmış her bir kelime farklı anahtar kelime olarak algılanıyor.Arama motorları, tire işareti boşluk olarak kabul eder.Mesela benim linkim seo-uyumu-makale.Bu yapıda seo, uyumlu ve makale kelimeleri ayrı ayrı bir anahtar kelime niteliğindedir ve arama sonuçlarında ayrı ayrı aratıldığı zaman çıkabilir.

Alt çizgi : Alt çizgi kullanımı bir kelime dizisini, tek bir anahtar kelime olarak algılar.Yani seo_uyumlu_makale diye link oluştursaydım, sadece “seo uyumlu makale” aramasında görünürdüm.

Sayfa Açıklamaları (Page Descriptions)

Arama sonuçlarında gösterilen bir diğer alan da, sayfa ve içeriklerin açıklama kısmıdır.Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi başlık ve linkten sonra sayfayı tanımlayan kısımdır.

Açıklama kısmında dikkat etmeniz gereken iki nokta şu şekildedir.Birincisi yine başlıkta olduğu gibi bunda da karakter kısıtlaması vardır.Arama motorları bu karakter sayısının 156 karakteri geçmemesini söylemektedir.Yoksa benim açıklamam da olduğu gibi, geri kalan kısım görünmez.

Diğer göz ardı edilmemesi gereken nokta ise, anahtar kelime kullanımıdır.Başlık gibi açıklama kısmında da anahtar kelimeye yer vermelisiniz.Ama bu anahtar kelime cümle içerisinde uygun bi şekilde yer alırsa daha iyi olur.Bu alanı sakın birden fazla anahtar kelime gelecek şeklinde doldurmayın.Mantıklı cümle kurun.Eğer Google kelime kastığınızı anlarsa sıkıntı yaşarsınız.

Meta Keywords

Önceden anahtar kelimeler için keyword alanı mevcuttu.Bu alana içerikle ilgili kelime bazlı çalışma uyguluyorduk.Fakat 2014 yılında Google bunun artık dikkate alınmayacağını duyurdu.O yüzden şimdilerde insanlar açıklama kısmında anahtar kelime eklemeye başladı.Ama bunun yanlış olduğunu yukarıda söyledim.

Domain Seçimi

Alan adının, site içi SEO konusunda etkili mi değil mi olduğu henüz kesin kabul edilen bilgi değil.Bazı SEO uzmanları etkili derken, bazıları ise aksini söylemekte.Bana göre domain, SEO için bir yere kadar etkili.

İnsanlar ilerleyecekleri alana göre domain seçme konusunda oldukça takıntılı.Özellikle o alanla ilgili jenerik domainleri ısrarla takip ediyorlar.Maalesef artık .com,.net ve .org gibi en fazla tercih edilen uzantılarda jenerik isim bulmak imkansıza yakın.Bu sebeple diğer uzantılara yönelmenin peşindeler.Bana kalırsa, jenerik isim o kadar da önemli değil, önemli olan içerik.Eğer içeriğiniz yeterli değilse, domainin ne olduğunun önemi olmaz.Tabi ki bazı domainler sırf isimlerinden dolayı fazla hit çekebilirler.Ama içerik olmayınca gelen ziyaretçiler de hemen terkedecektir.

Israrla anahtar kelime içeren domain arıyorsanız, iki kelimeden oluşan domainlere bakabilirsiniz.Burada dikkat etmeniz gereken kısım anahtar kelimeniz ilk kelime de yer almalıdır.

Anahtar Kelime Kullanımı

Arama motorlarının içeriklerinizin ne ile ilgili olduğunu bilmesi için, mutlaka yazılarında anahtar kelime kullanmalısınız.Ama genelde bir çok kişi, anahtar kelime kullanımını abartarak uyguluyor ya da suistimal ediyor.

Bu davranış kısa vadede iyi görünse de uzun vadede çok sıkıntılı olacaktır.Google gibi, işi en iyi sonuçları sağlamak olan arama motorları, her geçen gün bu tarz kötüye kullanma davranışlarını kavrayacak duruma geliyor.Bu da sitenizi sandbox gibi geri dönüşümü olmayan bir mezarlığa gönderebilir.

Anahtar kelime kullanımını çoğu SEO uzmanı 2-3 kelime olarak tutuyor ama bu içeriğin uzunluğuna göre değişebilir.Bu yüzden içeriğin yüzde 2-2.5% gibi bir kullanım oranı sağlayabilirsiniz.

Görsel SEO (Image SEO)

Görsel içerikler insanlar tarafından daha fazla ilgi görüyor.Çünkü çoğu insan beyni, görsel olarak daha iyi kavramaya uygun.Bu yüzden içeriklerde görsel ögelere yer vermek her zaman önemli ve gereklidir.

Resimler de içerikler gibi arama motorları tarafından indexlenir.Bu yüzden site içi SEO yaparken resimler için de özen göstermelisiniz.

Eklendiğiniz görsel öğelerin orijinal olmasına dikkat edin.Aslında orjinallik son yıllarda oldukça zor.Ama internette bulunan fotoğraflar yerine, kendinizin çektiği fotoğrafları veya çizimleri kullanabilirsiniz.

Arama motoru botları henüz görseli tam anlamıyla anlayacak kadar akıllı olmadıklarında, onların anlamasını sağlayacak açıklama girmelisiniz.Bunun için alt etiketi kullanılır. HTML img elementinin, “alt” niteliği resimleri tanımlamak için kullanılır.Burada yapacağınız açıklama da anahtar kelime olmasına dikkat edin.

Resimlerin başlığını yazı başlığı ile aynı yapmaya dikkat edin.Böylelikle hem normal arama da hem de görsel aramada listelenirsiniz.

Görsel eklerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta boyuttur.Büyük boyutlu resimler, sitenin hızını düşürür ve açılmasını geciktirir.Beklemeyi sevmeyen ziyaretçiler sayfayı çabuk terk eder. O yüzden görsel eklerken, önce sıkıştırma işlemi yapıp, boyutunu küçültün.

Dahili Linkleme

Dahili linkleme ya da site içi bağlantı bir sitenin, kendi içerikleri arasında bağlantı sağlamasına denir.Backlink site dışı SEO için ne kadar önemli ise, dahili linkleme de site içi SEO için o kadar önemlidir.

Linkleme yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, her kelimeye bağlantı sağlamamanız.Bir yazı için link sayısı kısıltlı olmalı ve gerçekten gereken yerler de ve alakalı konulara bağlantı sağlamalısınız.Diğer taraftan içeriye bağlantı verdiğiniz kadar dışarıya da bağlantı vermeye dikkat edin.

Dahili linkleme, arama motoru botlarının site içerisinde sürekli dolaşmasını ve her bağlantıyı indexlemesine olanak sağlar.Özellikle otorite içeriklerinizden diğer içeriklere sağladığınız linkler yazılarınızı, arama motoru karşında daha da yükseltecektir.

Site içi dahili linkleme yapmak, ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlar.Bir içeriği okurken, yazıda detay vermeyeceğiniz bir konudan bahsederken, eğer o konu ile ilgili bir yazının varsa, ona bağlantı sağlayabilirsiniz.Bu şekilde ziyaretçiler, detaylı bilgi almak için o yazıya da bakacaklardır.

Wikipedia, site içi linkleme konusunda verebileceğimiz en uygun örnektir.Ne zaman sadece bir makale okumak için Wikipedia’a girsem en az 5-6 makaleye göz atmış bulurum kendimi.

Mobil Uyumlu Site

İnsanların internete girme eğilimleri, son yıllarda mobil tarafına kaymaya başladı.Hatta son bir kaç yılda Google aramalarının mobil cihazlar üzerinden daha fazla yapılmaya başladığını biliyoruz.Modanın mobile dönmesi ile birlikte arama motorları için de mobil sorgular öncelikli hale geldi.

Son yapılan Google algoritma değişiklikleri ile sitenin mobil uyumlu olması SEO alt başlığı arasına katıldı.Artık başta Google olmak üzere, arama motorları mobil uyumlu siteleri ön plana alacağını, mobil olmayan siteleri geri plana atacağını belirtiyor.Nitekim Google’un bu sözünü yerine getirdiğini görebiliyoruz.

Arama motorları , özellikle Google, sitelerin artık mobil öncelikli tasarlanması gerektiğini düşünüyorlar.Önce mobil sonra web diye bir tabir bile ortaya atıldı.Bu sebeple eğer siteniz halen mobil uyumlu değilse bir an önce geçmenizi tavsiye derim.

Sonsöz

Site içi SEO teknikleri, kendi imkanlarımız ile blogmuzu, arama motorları için iyileştirme yapabileceğimiz stratejik bir konudur. Bu teknikleri iyi bir şekilde uygularsak, blogmuzun güzel yerlere gelmesi kaçınılmaz olur.Her işte olduğu gibi emek ve sabır başarıya ulaşmak için elzemdir.

Site içi SEO teknikleri hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.Eğer bildiğiniz veya önemli olduğunu düşündüğünüz teknikleri paylaşabilirsiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın