SEO Uyumlu Makale Yazmak için 10 Altın Kural

İnternet ortamında SEO uyumlu makale yazmak ya da SEO ile ilgili her hangi bir konudan bahsederken, genelde insanların kafasında bu işin bir hile, aldatmaca olduğuna dair asılsız bir yanılgı oluşmuş.Çünkü çoğu insan SEO kavramını tam olarak algılayabilmiş değil.SEO: Bir Arama Motoru Optimizasyonu yazımda bu konuda daha fazla söz söyledim.Dilerseniz o yazımı da okuyabilirsiniz.

Sıkı bir çalışmanın yerini hiçbir şey alamaz. Deha yüzde bir ilham ve yüzde doksan dokuz terdir.Thomas Edison

Blogun arama motorlarında değerlerini yükseltmek ve dolaysıyla daha fazla hit, ziyaretçi sağlamak için içeriklerin gerçekten isteneni vermesi ve içeriğinin fikirler ile dolu dolu olması gerekir.SEO uyumlu makale yazmak tam anlamıyla bu cümle ile açıklanabilir.

Adım Adım SEO Uyumlu Makale Yazmak

Web siteleri ve ama özellikle bloglar için SEO uyumlu içerikler hayati önem taşırlar.Çünkü bir sitenin arama motorlarında gösterim sıralarını SEO uyumlu içerikleri belirler.Bu cümlenin açıklamasını aşağıda her bir adımda gizlidir.

Bu içerikte sizlere SEO uyumlu makale yazmak için bilmeniz gereken bazı ipuçlarını sıralamaya çalışacağım.Her içeriğiniz de bu yöntemleri sıkılmadan uygulayın diye adımları ve detaylarını asgari oranda tutmaya çalıştım.

1 – Önce Derin Nefes Al-Ver, Düşün

Kusursuz bir makale yazmak için önce derin bir nefes alıp rahatlayın ve makalenizi düşünmeye başlayın.Bu aşamada, soyut olarak makalenizi yazıyorsunuz.Yani kafanız da makaleyi genel hatları ile bitirmeniz gerekiryor.Bunun için kendinize şu soruları sorun.Bu makalenin konusu nedir? Ben bu konuda yeterince bilgiye sahip miyim? Bu makaleyi ne için yazıyorum? Bunu okuyan okuyucularım ne kazanacak? gibi sizin de türeteceğiniz belrili sorular ile düşünme evresini etkili ve hızlı bir şekilde gerçekleştirin.

2 – Makale Yapısı Önemli

İlkokulda bize öğretildiği üzere bir yazının giriş,gelişme ve sonuç bölümü vardır.Bu yapı makalelerin okunabilirliği için oldukça önemlidir.O yüzden yazacağınız makalelerde mutlaka bu yapıya dikkat edin.
Giriş bölümü yazının kısa bir tanıtımını içermelidir.Bir filmin fragmnı olarak düşünebiliriz.Bu bölümde okuyuculara yazının ne ile ilgili olduğunun tüyosunu veriyoruz.

Gelişme bölümü yazının esas içerik kısmıdır.Konuyla alakalı bütün detaylar bu kısımda verilmelidir.Okuyucu bütün bilgiyi bu alandan sağlayacak.

Sonuç bölümü genelde yazının özetini barındırır.Daha da önemlisi buradan ilgili başka konulara yönelendirme yapabilirsiniz.Bunu da yabancı dizilerde bölüm sonundaki gelecek hafta ile ilgili spoil tanıtımı olarak düşünebiliriz.

3 – Başlık Çok Önemli

Basılı yayında bir nebze olsa da internette başlık, yazının dikkat çekip okunması için en önemli kısmıdır.Çünkü ister bir konu üzerinde Google’da arama yapın isterseniz bir haber sitesine girin, aynı anda tıklanacak yüzlerce, binlerce içerik görürsünüz.Bir içeriğin bu kadar rakibi arasından sıyrılması için başlığının göz alıcı olması gerekir.

Uzun yazılan makalelerde mutlaka alt başlıklar kullanın.Böylece okuma zevkini artıran yazılar ortaya çıkar.Alt başlıklar anahtar kelimeleri vurgulamak için oldukça önemli kısımlardır.SEO için olumlu etkileri olacaktır.

Etkili bir başlık oluşturmanın bir çok yöntemi bulunmaktadır.Bu yöntemleri öğrenip bir sonraki makalenizi de denemeniz yararınıza olacaktır.Akılda kalıcı başlık oluşturmak için bilmeniz gereken yöntemlere göz atabilirsiniz.

4 – Kısa Tutun

Çok uzun cümleler oluşturmayın.Bir yer de nokta kullanmayı mutlaka deneyin.Böylelikle okuyucu nefes alsın, cümleyi rahat kavrayabilsin.Uzun cümleler dikkat dağıtır ve anlaşılmayı zorlaştırır.

Çok uzun paragraflar oluşturmayın.Uzun paragraflar göz yorucudur.Kısa paragraflar eşliğinde vereceğiniz bilgileri verin ve kenara çekilin.

5 – Nasa için Yazmayın

Eğer teknik bir kılavuz hazırlamıyorsanız karmaşık ifadeler kullanmayın.Cümlelerinizin sade ve anlaşılır olmasına özen gösterin.Çok fazla teknik,bilimsel yada yabancı terimleri kullanmayın.

Makale içerisinde anlamı bilinmeyen kelimeleri sık kullanırsanız, kimse makalenizden bir şey anlamaz.Sonuçta özenle hazırladığınız makale insanların gözünde çöpden başka bir olmaz.Nasa için yazmıyorsanız sade olun,sade kalın sade yazın.

6 – Vurgulama Yapın

Makale içerisinde önemli noktaları vurgulayın.Vurgulanacak yer illa anahtar kelimeniz olması gerekmez.Okuyucularınıza daha önce kimsenin söylemediği şeyleri söylerken, cümeleyi kalın veya farklı renklerle gösterebilirsiniz.

7 – Anahtar Kelime/leri Dikkatli Kullanın

Konusunu belirlediğiniz makale için, araştırma yaparak anahtar kelimeleri oluşturun.Belirledğiniz ana anahtar kelimeyi başlıkta, etiketlerde ve makale içerisinde tekrarlamayacak şekilde yerleştirin.

Makalenin konusuna göre belirlediğiniz anahtar kelimeleri dikkatli kullanın.Cümlelerin arasına gelişi güzel yerleştirmeyin.Anlamlı cümleler olmasına dikkat edin.SEO uyumlu makale yazmak, anahtar kelimelerin etrafından yükselen yazılar değildir.Makaleler okuyucular için onlara faydalı olacak şekilde yazılmalıdır.

Okuyucular makalenizi sever, ondan gerçekten faydalanırsa, başkalarına da tavsiye eder.Bu da yazınızın o konudaki otorite olmasını en güzel SEO yöntemidir.

8 – Görsel Kullanın

İçerikleriniz de en az bir kere görsel kullanmaya özen gösterin.Arama motorlarının görsel arama özellikleri ve görsel indexleme yaptığını unutmayın.

Resimleri eklerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, imaj dosyanızın ismi ve alt etiketidir.Görsellerinizi eklerken bunlara dikkat edin.Konu ile alakalı anahtar kelimenizi içeren bir alt alt etiketi ve anahtar kelimenizi içeren fotoğraf ismi oluşturmayı unutmayın.Böylelikle arama motorlarında görsel arama yapıldığında sonuçlarda çıkabilirsiniz.

Resim boyutları da bir o kadar önemli yerdir.Çok büyük boyutlu imaj dosyaları, yazının açılmasını geçiktirir ve insanlar, fazla beklemeyi sevmek.

9 – Makale Uzunluğuna Dikkat edin

Makalenin uzunluğu diğer bir dikkat edilmesi gereken noktadır.Google uzun yazıları sever ama en çok kullanıcıları sever.Makaleniz 300 kelimeden kısa olmamalıdır.Çünkü bu kadar kısa bir yazı detaylara yer veremez ve okuyucu yazıdan istediği bilgiyi alamaz.Çok uzun yazılarda okuyucuyu korkutur, ancak okuma alışkanlığı yüksek kişilere hitap eder ve bir çok ziyaretçi hemen kaçar.Bu iki durumda da Google gözünde itibarınız zedelenebilir.

İdeal bir makale uzunluğu 300-700 kelime arasında olmalıdır.Tabi ki bu sayı genel blog yazıları için geçerlidir.Araştırma yazıları gibi çok fazla detay girilecek yazılar için sınır yoktur.

10 – Gözden Geçirin

Son olarak bütün kurallara uyarak makaleyi yazdınız.Hemen yayınlamayın.Bir kaç defa makalenizi okuyun.Yazım hataları, anlam karmaşası olmuş yerleri düzeltin.Biraz bekleyin.Tekrar okuyun eklemek istediğiniz yada çıkarmak istediğiniz yerler olabilir.

Sonsöz

SEO çok fazla alt kategoriye ayrılsa da burada sadece site içi SEO teknikleri arasında yer alan içerikler için uygulanabilecek yöntemler açıklanmıştır.Bu yazıdan çıkarabileceğiniz sonuç, eğer blog içerikleri için yukarıdaki yörüngeleri üşenmeden kullanırsanız sitenizin trafiğine dolaylı ve dolaysız yollardan çok büyük olumlu etki sağlayacaksınız.

İçeriklerin gerçekten SEO uyumlu olması gerektiğini düşünüyor musunuz? Bu sorunun cevabını lütfen yorum kısmında iletmeyi unutmayın.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın