SEO : Bir Arama Motoru Optimizasyonu

Türkiye’de eş anlamı Google olarak bilinen, Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olan ingilizce “Seach Engine Optimization” kelimesinin kısaltılmış halidir.

SEO, bir web sitesinin arama motorların gözün de oluşturdukları itibardır.Diğer bir tanımla ile web sitelerinin arama motorlarının belirlediği standartlara göre şekillenmesine denir.

Türkiye de Google, arama motoru pazarının tekeli konumunda olduğu için biz daha çok sitelerimizi onun standartlarına (algoritmasına) göre düzenliyoruz. Arama motoru standartları belirli dönemler de algoritma değişikliğine gider ve site sahiplerinden bu yeni standartlara uyulması beklenir.Eğer bu ölçülere uymazsanız Google amca sizi cezalandırır.Bunu da sitenizi sıralamada düşürerek gerçekleştirir.

SEO Niçin Bu Kadar Önemli?

Çünkü internette yayında olan milyonlarca web sitesi var.Çünkü hepimiz farklı nedenlerden dolayı sitemize ziyaretçi çekmek istiyoruz.Çünkü çoğumuz dev firmalar tarafından desteklenmiyoruz.Bu yüzden reklamlara verecek tonlarca paramız yok.Bu çünküler sayfa boyunca uzayıp gider.

Kendimize şu soruyu soralım.Siteme ziyaretçiler nasıl gelecek? Ya da insanlar milyonlarca site arasında benim sitemi nasıl bulacak?

Bunun en bilinen yöntemi her mecrada olduğu gibi reklam yapmaktır.İnternette bir çok yerde (Facebook, Google, çok ziyaretçili siteler) reklam verebilir ve sitenizi insanlara tanıtabilirsiniz.Bu etkili bir yöntem olmasının yanında maliyetli bir işlemdir.O yüzden her site sahibinin kaldırabileceği yük değildir.

Diğer bir yol ise arama motorlarından geçer.Çünkü insanlar her siteyi akıllarından tutamaz.Sadece her gün girdiği siteleri bilirler.Diğer sitelere ise arama yaparak gelirler.Ben arkadaşlarım ne yapıyor diye merak edersem, Facebook’a girebilirim.Ama uzayla ilgili bilgi almak istersem Google’a sorarım.O da bana bu konu ile ilgili en iyi bilgiyi veren siteleri sıralar.

Sıralama Niye Önemli?

Arama yapan insanların çok büyük bir yüzdesi, arama sonuçlarında sadece ilk sayfaya göz atarlar.İlk sayfa sonuçlarında sıralanan 10 seçenekten (Google sayfa başına 10 seçenek sıralar) genelde ilk bir kaç sonuca odaklanırlar.Ve bu büyük kesim burada istediği içeriği bulur.Arama yapanlardan çok küçük bir kısmı  ilk sayfada istediği bilgiyi bulamaz veya detaylı arama yapıyordur.O zaman diğer sayfa ve sonuçlara göz atabilirler.

İnsanların ilk sayfada istediği bilgiyi bulması arama motorlarının varmak istedikleri esas noktadır.Ziyaretçilerin istediklerini anlayıp ona en uygun sonuçları ortaya çıkarmak için sürekli kendilerini geliştirirler.İnternet jargonun da arama motoru algoritma değişikliği tabiri, arama motorlarının daha akıllı olmak için belirli zamanlarda yaptığı güncellemelere denir.

Yukarıdaki iki aşamalı bilgilendirmeden çıkaracağımız sonuç:İnsanlar üşengeç ve arama motorları çok akıllı.Arama motorları insanları ilk sayfada tutmaya çalışıyor, insanlar da diğer sayfalara göz atmak istemiyor.Bu yüzden arama sonuçların ilk sayfada olmak şart.

Sıralama da Nasıl Yükselirim?

İlk olarak SEO nedir sorusunun karşılığının, kullanıcı dostu kavramı ile aynı olduğunu aklınıza yazmalısınız.Kullanıcı dostu tabiri blogun tamamen ziyaretçilere odaklanması demek.Sitenin sahibinin ziyaretçiler olduğunu ve onun seveceği işler yapmak yani ziyaretçilerinin isteğine göre şekillenmesi demek.Eğer gelen ziyaretçiler siteyi beğenirse, arama motorları da sevecektir.

Google veya tercih ettiğiniz bir başka arama motorunda “SEO nasıl yapılır” arayın.Çıkan sonuçlar aşağı yukarı aynıdır.Genel kanı, yukarıda tanımladığım SEO mantığı ile aynı konulardır.

SEO yöntemleri oldukça kapsamlı ve sürekli değişken olduğundan bu konuda bahsetmem biraz gereksiz olacaktır.O yüzden bazı temel bilgiler vermem yeterli olacak diye düşünüyorum.

1 – Gereksiz anahtar kelime kasmayın: Her arama sonucunda çıkacağım diye her bulduğunuz kelimeyi sitenize enjekte etmeyin.Sitenizin belirli bir alanı olmalı ve o alanda çalışma yapmalısınız.Aksi durumda siteniz arama motorları tarafından çöp site olarak algılanır ve tarihin derinliklerine gömülürsünüz.

2 – Yetersiz içerikler oluşturmayın.Kaliteli içerikler oluşturmaya özen gösterin.Özellikle SEO uyumlu makale yazmaya dikkat edin.

3 – Kısa zamanda hit alacağım diye, hoş karşılanmayan SEO hack yöntemlerine başvurmayın.

4 – Backlinkler önemlidir.Ama sadece alakalı olanlar değerlidir.Diğerleri sitenizi değersizleştirir.Sadece siteniz ile alakalı yerlerden link almaya özen gösterin.

5 – Sosyal medyayı aktif kullanın.Ama önce sosyal medya ile ilgili biraz bilgi alın.Sitenizi tanıtacaksınız diye insanları gereksiz yere sıkmayın.

6 – Sitenin iç yapısını iyi düşünüp tasarlayın.

7 – Aktif olun, devamlı olun ama önce öğrenip sonra uygulayın.

8 – Bir de artık lütfen şu sitelerinizi mobil uyumlu yapın.

Bonus : Arama motorlarının algoritma değişikliklerini yakından takip edin.

Sonsöz

Bu yazı SEO hakkında hiç bilgisi olmayan veya yeni yeni bu kavramla tanışan okuyucuları bilgilendirmek için SEO nedir, neden önemlidir gibi temel konulara odaklanmıştır.İleri SEO yöntemleri hakkında bilgi içermemektedir.Yazının hiç bir yerinde bunun aksi iddia edilmemiştir.

Aslında SEO çok abartılan bir balon mudur? Bu konu hakkında düşüncelerinizi yorum kısmından iletmenizi rica ediyorum.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın