SEO Makale Kontrol Listesi | Adım Adım Otorite Olmak

SEO makale kontrol listesi, arama motorları ve dolayısıyla kullanıcıya odaklı makale oluşturmak için takip edilmesi gereken adımları içeren yol gösterici rehberdir.

SEO uyumlu makale oluşturmanın en önemli nedeni, arama sorgularında üst sıralara çıkmak ve siteye daha fazla trafik çekmektir.SEO makale, blogların en güçlü silahlarıdır.Eğer içerikleri bu maddeler eşliğinde oluşturursanız, kısa zamanda istenen geri bildirimi alacağınıza emin olun.Bu maddeleri sadece yeni yazılarınız için değil, daha önce yazdığınız içerikler için de kontrol edip, eksikleri tamamlayın.

SEO Makale Kontrol Listesi

Yeni bir makale oluştururken aşağıdaki adımları dikkatlice uyguladığınıza emin olun.

Konu Analiz Edildi mi?

Yazılacak konu belirlendikten sonra yapılacak ilk iş, konu ile ilgili bilgi edinmedir.Konu hakkında kendi bilginize güveniyor olsanız dahi farklı kaynaklardan tekrar araştırma yapın.Unutmamanız gereken ama o an aklınıza gelmeyen bilgileri, araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Özellikle konu hakkında daha önce yazılmış popüler yazılar varsa, en çok hangi yerlere dikkat çekilmiş, eksikleri nelerdir iyice kontrol edin.Eğer atladığı bir kısım varsa, makalenizde mutlaka yer verin ve o kısma odaklanın.

Anahtar Kelime Oluşturuldu mu?

Anahtar kelime kontrol listesinin bir çok adımını kapsadığı için konuyu analiz ettikten hemen sonra araştırılmalıdır.Kapsamlı konu analizi yaptıysanız zaten anahtar kelimeler büyük ihtimal ortaya çıkmış olur.

Anahtar kelime araştırması yaparken, daha önce yazılmış olan yazılardan yararlanabilirsiniz.Popüler yazıların içeriğinde kullanılan anahtar kelime/ler, başlık, link yapısı kontrol edilebilir.

seo makale anahtar kelime araştırması

Diğer taraftan Google arama motoru ve Adwords  en büyük yardımcılarınızdan biri olacak.Google arama kutusuna konu ile ilgili bir veya iki kelime girip boşluğa basın, eş zamanlı olarak en çok aranan sorguları göreceksiniz.Bu sorguları alt başlık açarak kullanın.Ayrıca yaptığınız aramada entere bastıktan sonra sayfanın en altına inerseniz, Google orada da alakalı sorguları çıkaracaktır.Bunları da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

seo makale anahtar kelime ilgili aramalar

Diğer bir yardımcınız ise yine Google’un ücretsiz sunduğu anahtar kelime planlayıcısı olacaktır.Uygulamaya girdikten sonra , yeni anahtar kelime bulun kısmında, içerikle alakalı bir iki kelime yazıp fikir al butonuna tıklayın.Servis, size o kelime ya da kelime grupları ile ilgili arama hacimlerini ve benzer anahtar kelimeleri gösterecek.

Anahtar kelimeler mümkün mertebe de bir kelimeden fazla olsun.Eğer rekabeti zor bir alan ise o zaman long-tail keywords denilen uzun kuyruklu anahtar kelime oluşturun.Bu rekabeti zor bir alan içinde daha özel bir kısma odaklanma anlamına geliyor.Örnek olarak bu yazımda seo makale rekabeti zor bir alan iken ben anahtar kelime olarak seo makale kontrol listesi gibi bir alana odaklandım.

Makale Başlığı Doğru Oluşturuldu mu?

Makale başlığı arama sorgularında gösterilen ve botlar tarafından kontrol edilen can alıcı kısımdır.Site içi SEO teknikleri yazımda başlıktan detaylı olarak bahsettim.Burada kısa olarak şunu belirteyim:Başlık oluştururken:

Makaleye Uygun Link Yapısı Oluşturuldu mu?

Bir içeriğin link yapısı ( url ) arama sonuçlarında gösterilen 2. kısımdır.Sıralamayı değiştirmede etkilidir.Link yapısı oluştururken:

 • Anahtar kelime içermelidir.
 • Kısa veya uzun olmalı.Sade olmasına dikkat edilmeli.
 • Kelimeler arasında tire (-) işareti verilmeli.
 • Gerekmedikçe eski yazıların link yapısı ile oynamayın.

Makale Açıklaması Yapıldı mı?

Açıklama alanı arama sonuçlarında gösterilen son kısımdır.Güçlü bir sıralama için başlık ve url ile uyumlu olmasına çalışın.Makale açıklaması oluştururken:

 • Karakter kısıtlaması vardır.156 karakteri geçmemeli.
 • Anahtar kelime cümle yapısı içerisinde kullanılmalı
 • Birden fazla anahtar kelime yerleştirilmemeli.

Makale Resim İçeriyor mu?

Her makale mutlaka en az bir tane resim içermelidir.Görsel ögeler daha fazla dikkat çektiğinden ve insanların yazıya daha kolay adapte olmasını sağladığından, yazı ile alakalı resim eklemelisiniz.Resim eklerken:

 • Mümkünse eşsiz olmalı
 • Resim ismi anahtar kelime barındırmalı.Yazı başlığı ile aynı olabilir.
 • Alt etiketi mutlaka anahtar kelimenin olduğu bir cümle ile doldurulmalı.
 • Resim yüklenmeden önce boyutu küçültülmeli.

Makale İçeriği Düzgün mü?

SEO makalenin temeli düzenli oluşturulmuş ve okuyucuya değer katan içerikten başka bir şey değildir.Diğer bütün adımları en güzel şekilde gerçekleştirseniz dahi, yazı yeterli düzeyde değilse, diğerlerinin bir anlamı olmaz.Bu sebeple içeriği oluştururken okuyucuya değer katan içerikler oluşturun.

Alt başlıklar Oluşturuldu mu?
Makalenin okunurluğu açısından, uzun yazılar mutlaka alt başlıklara ayrılmalıdır.Özellikle konu içerisinde farklı kısımlardan bahsederken bu yöntemi uygulayın.Konu analiz aşamasında mutlaka alt konular kafanızda oluşmuştur.Ya da anahtar kelime araştırmasında Google tarafından verilen sonuçları alt başlık olarak kullanabilirsiniz.

Paragraflar Düzenli mi?
Kaliteli içerikler oluştururken göz yormaması ve rahat okunması açısından paragraflara ayrılmalıdır.Paragraflar çok uzun olmamalı ve ayrı temalardan bahsederken farklı paragrafa geçilmelidir.

Önemli Kısımlar Vurgulandı mı?
Yazı içerisinde önemli noktalar, can alıcı kısımlar okuyucuya enpoze edilirken, yazı genelinde kullanılan renk veya doygunluktan farklı olacak şekilde vurgulanmalıdır.Bunun için kalın olarak yazılabilir veya yazı rengi değiştirilebilir.

Anahtar kelimeler kullanıldı mı?
Anahtar kelime araştırmasında ortaya çıkan kelimeler, yazı içerisinde uygun yerlere yerleştirilmelidir.Yazı uzunluğuna göre en fazla 2-3 defa kullanılmalıdır.

İç linkleme Yapıldı mı?

Botların sitedeki her şeyi rahat indekslemesi için, site içi link oluşturmak önem arz eder.Yazı içerisinde, alakalı diğer yazılara link oluşturabilirsiniz.

 • İç link sınırı yok ama 3-4 civarında olması yeterli.
 • Aynı içeriği birden fazla bağlantı veriliyorsa, farklı kelimeler üzerinde link oluşturulmalıdır.

Dış Linkleme Yapıldı mı?

İç linklemenin önemli olduğu kadar, dışa verilen linkte önemlidir.Eğer kaynaklar yardımı ile içeriği oluşturduysanız, kaynakları belirtin.Ya da alakalı kısımda örnek olması açısından bir site,ürün bağlantısı verebilirsiniz.

Uygun Kategori Tanımlandı mı?

Blogda birden fazla farklı alanda içerikler varsa, uygun kategoriler oluşturun.Yazıları da bu kategorileri bağlayın.Böylelikle insanlar site içerisinde istedikleri bilgiye rahat ulaşabilirler.

 • Sadelik açısından kategori adını url kısmına yerleştirmeyin.
 • Arama motorları tarafından indekslenmesi size kalmış.

Uygun Etiketler Oluşturuldu mu?

Aynen kategorilerde olduğu gibi, site içerisinde rahat dolaşım için uygun etiket kullanmaya özen gösterin.

 • Bir içerikte en fazla 3-4 etiket kullanın.
 • Etiketlerin arama motorları tarafından indekslenmesine izin vermeyin.

Özet Oluşturuldu mu?

Özet kısmı yazının sonunda olan ve bütün bir yazıyı kısa cümle ile açıklamaya yarayan kısımdır.Burada yazıya kısa bir bakış atabilirsiniz.

Makale Düzenlendi mi?

Makaleyi yazdıktan sonra hemen paylaşmayın.Bir kaç defa okuyup, olası hatalara göz gezdirin.Mutlaka bir dil bilgisi hatası veya devrik cümle ortaya çıkacaktır.Bu kısımları düzenleyin.

Sonsöz

SEO makale kontrol listesi ile artık bütün yazılarınızı arama motoru ile uyumlu hale getirebilirsiniz.Adım adım rehber niteliğinde ki bu listeyi her yazınızdan önce kontrol edin.Böylelikle kısa bir süre için de verin alabilirsiniz.

Kontrol listesine ekleyeceğiniz başka maddeler var mı? Eğer başka maddelerin de olduğunu düşünüyorsanız yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın