SEO Kontrol Listesi

Yeni siteniz için arama motoru optimizasyonunu doğru ve tam yapmak adına takip etmeniz gereken yörüngeleri SEO kontrol listesi içerisinde bulacaksınız.

İnternet üzerinde belirli bir başarı kazanmak adına her sitenin arama motorları ile ilişkisinin iyi olmak zorunda biliyoruz.Fakat SEO başlı başına uzun ve çetrefilli bir süreç.Devamlılığı istenen bu yolda her adımı doğru ve tam yapabilmek oldukça zor.Şüphesiz atladığımız noktalar olabiliyor.Hatta sıralamamızı etkileyecek kadar önemli kısımları unutabiliyoruz.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için açtığım bütün sitelerde uyguladığım ve oldukça faydasını gördüğüm bütün işlem adımların listesini oluşturdum.

SEO Kontrol Listesi

Google Analytics Yükle

Site aktif duruma getirildikten sonra yapılacak ilk iş Google Analytics kurulumudur.İlk günden itibaren alınan analiz ile pazara sağlam alt yapı ile girebilirsiniz.Google Analytics, site ziyaretçi sayısını, ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi içeriklere girdiklerini, hangi kaynaklardan geldiklerini, gelenlerin kim oldukları gibi oldukça kapsamlı sonuçları veren tamamen ücretsiz bir analiz servisi.

Google Webmaster Araçlarına Ekle

Arama motorlarının sitenizi öğrenmesi için öncelikle kendinizi tanıtmanız gerekir.Bunun için Google’un webmaster araçlarına sitenizi ekleyin.Google Webmaster Tools, siteye gelen bağlantıları, anahtar kelimeleri yoğunluğunu, hangi arama sonuçların da sitenin gösterildiğini ve tıkladığını, kırık link hataları gibi analizleri veren webmaster aracıdır.

Yandex, Bing Webmaster Araçları Ekle

Google, arama motoru pazarına hakim olsa da ülkemizde kullanılan diğer 2 önemli arama motoru Yandex ve Bing için de aynı işlemleri yapın.Bu arama motorlarının sitenizi tanıması için Yandex webmaster araçlarına ve Bing webmaster araçlarına sitenizi ekleyin.Böylelikle bu arama motorunu kullanan kullanıcıları da sitenize çekebilirsiniz.

Google Page Speed ile Site Hızını Test Et, Önerileri İncele

Site yüklenme hızını test etmek için Google’un sağladığı ücretsiz servisi kullanın.Servis hem mobil hem de web hızını kontrol ediyor.Google Page Speed sitenin hızını etkileyen sorunları tespit ediyor ve çözüm önerileri sunuyor.Alternatif araçlar Pingdom,Gtmetrix de kullanabilirsiniz.

Site yüklenme hızı hemen çıkma oranını doğrudan doğruya etkileyen dikkate değer bir sorundur.

WordPress SEO Eklentisi Kur

Eğer siteniz WordPress alt yapısını kullanıyorsa, SEO açısından şanlısınız. Yoast SEO eklentisi, sitenin SEO ayarlarını konusunda oldukça yardımcı bir eklenti.SEO çalışmasını oldukça kolay hale getiren ve hızlandıran bir eklentidir.

Siteni Mobil Uyumlu Hale Getir

Responsive tasarım artık SEO için olmazsa olmaz maddeler arasındadır.Sitenin mobil uyumlu olup olmadığını test et.Eğer uygun değilse siteni mobil uyumlu yap ya da responsive bir temaya geç. Google SEO çalışmalarında öncelikli konudur.

404 Hatalarını Kontrol Et

Sitenin bulunmayan sayfalarını kontrol et ve düzelt. 404 hatası aramalarda site performansını etkilemese de kullanıcı deneyimi açısından tercih edilmez.Sitede bulunmayan sayfaları SEO Spider Tool aracı ile kontrol edebilirsiniz.İnternet tabanlı araç olarak browseo.net kullanabilirsiniz.

Kırık Link Kontrolü Yap

Kırık linkler, aktif olmayan sayfaya yönlenen bağlantılardır. Google webmaster tools, sitede hatalı linkleri gösterir.Bunun yanında bir üstteki Spider tool aracı da kırık linkleri tespit etmek için oldukça yararlı olacaktır.

HTML ve CSS Geçerli Kod Kontrolü Yap

Site kod yapısı SEO çalışmalarında önemli yer tutar.Arama motorları sitenin kod yapısının uygunluğuna dikkat eder.Bu nedenle sitenin özellikle HTML ve CSS kodlarının geçerli olduğuna emin olun. HTML ve CSS dillerinin standartlarını oluşturan W3C ile geçerli kod yapısını kontrol edebilirsiniz.

Site Haritası Oluştur

Site haritası arama motoru botlarının, bir sitenin her yeni içeriğini kolay tespit edip, indekslemesi için gereklidir.Sitenizin site haritasını (sitemap.xml) webmaster araçlarına ekleyin.Eğer WordPress kullanıyorsanız site haritası zaten vardır.Sitenizi kendiniz geliştirdiyseniz sitemap generator ile site haritası oluşturabilirsiniz.

Robot.txt Dosyası Oluştur

Robot.txt dosyası, arama motoru botlarının sitenin neleri arama sorgularında göstermemesi gerektiğini söyleyen özel bir dosyadır.Özellikle sitenin yönetici bilgilerini tutan dosyalar, güvenlik açısından arama sonuçlarınında gösterilmemelidir.

301 ve 302 Yönlendirmeleri Bul

301 yönlendirme kodu bir sitenin başka bir siteye ya da bir sayfanın başka bir sayfaya direk yönlendirilmesine verilen özel isimdir. Screem Frog aracı ile 301 yönlendirmeleri kontrol edebilir, gerekiyorsa düzeltebilirsiniz.

Sunucunu Kontrol Et

Site hızı SEO açısından oldukça önemli bir konudur ve genelde sunucu kaynaklı olur.Sitenin hızı eğer sunucu kaynaklı ise, sunucuyu virüs ve spama karşı kontrol edin.Gerekiyorsa sunucuyu değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarını Oluştur

Daha fazla insana ulaşmak için sosyal medyayı aktif kullanın.Bunun için sitenin alan adı ile aynı sosyal medya hesapları oluşturun.Eğer yabancılara hitap eden bir siteniz varsa, Reddit,stumbleupon gibi aktif kullanıcı olan dizinlere de kayıt olun.

Anahtar Kelime ve Site içi SEO Kontrol Listesi

Daha önce site içi SEO ile ilgili detaylı bir seo makale kontrol listesi oluşturmuştum.Dilerseniz bu alan için o yazıma bakabilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlama

Sitenin arama motorları tarafından doğru bir şekilde anlaşılması için başlangıçta iyi bir anahtar kelime analizi yapılmalıdır.Anahtar kelime site içeriklerine erişim için olmazda olmaz kriterdir.

Sayfa ve Yazı Başlığı

Başlık anahtar kelime içermeli ve 70 karakterden az olmalıdır.

Meta Açıklaması

Meta açıklaması anahtar kelime içeren düzgün bir cümle şeklinde kurulmalı ve 156 karakteri geçmemelidir.

Alt Etiketi

Görsel ögelerin arama motorları tarafından doğru bir şekilde indekslemesi için alt etiketi uygun bir şekilde oluşturulmalıdır.İçeriklerde kullanılan görsel, fotoğraf eşsiz olmalıdır.

Başlık Etiketleri

HTML’de h1-h6 arası olan etiketler başlık etiketi olarak geçer.SEO uygunluğu için bir sayfada sadece 1 tane h1 etiketi olmalıdır.İçerik fazla ise yazı alt başlıklara bölünmeli ve en bir başlık etiketinde anahtar kelime geçmelidir.

Dahili Link İnşası

Arama motorları botlarının siteyi daha hızlı ve tamamıyla veri tabanlarına eklemesi için site içi linkleme yapılmalıdır.Ayrıca kullanıcıların site üzerinde daha fazla zaman geçirmesi için de oldukça gerekli ve faydalıdır.

İçerik Düzenleme

İçerik oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.Bunlara uymaya özen gösterin.

  • Kaliteli içerik oluşturmayı her şeyden önce tutun.
  • Doğal yazılar yazın.
  • Fazla bilinmeyen kelimeler kullanmayın.Konuşma dilini tercih edin.
  • Çok ciddi ifadelerle yazı yazmayın.Abartmadan eğlenceli bir dil kullanılabilir.
  • İçerikler bir sorunu çözmeye yönelik olsun.
  • İnsanları kandırmayın.Başlık ile içerik uyumlu olsun.
  • Tıklanmaya elverişli yazılar oluşturun.

SEO kontrol listesi, yeni bir site için adım adım arama motoru yapılanmasını hatırlatan bir nevi yapılacaklar listesidir.

Daha önce SEO çalışması yapmamış birisi için bile uygulanabilirliği yüksektir.Bütün maddeler herkes tarafından uygulanabilecek derecede basittir.

Yeni bir site açarken ya da daha önce SEO çalışması yapılmamış bir siteniz için hemen uygulamaya başlayın.

Makale faydalı olduysa paylaşmayı ve yorum bırakmayı ihmal etme.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın