Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın 9 Etkili Yolu

Otuz yaşına gelinceye kadar kitapları sevmeyen, sonraları da onları anlayacak kadar sevmeyecektir.

İnsanın hayatta bir şeyler başarması için kendini sürekli geliştirmesi gerekir.Kitaplar da bunu gerçekleştirmek için en iyi yardımcılardır.Fakat dünya genelinde kitap okuma oranı oldukça düşük.Bunun sebebi de okumaya karşı yeterli alışkanlığımızın olmamasıdır.Oysa kitap okuma alışkanlığı kazanmak için küçük adımlar yeterli olacaktır.

Eğer çocukluk çağında alışkanlık kazanamazsanız, yetişkinlikte bunu kazanmak için çok zorlanırsınız.Ama yapılmayacak, kazanılmayacak bir şey değil.Önemli olan gerçekten istemek ve beklenti içerisinde olmaktadır.

Kitap okumak insana bir çok kazanım sağlar.Eğer çocukluğunuzda kitap okumaya başlarsanız, hayal dünyanız gelişir.Kimsenin aklına gelmeyen fikirleri ortaya koyarsınız.

Daha iyi düşür daha iyi yazarsanız.Bilgi kapasiteniz artar, daha hızlı kavrarsınız.

Yeni fikirler kazanır, dünyaya karşı yeni bir bakış açısı elde edersiniz.Kitaplarında faydalarında sabaha kadar konuşabiliriz.Devamını okudukça öğreneceksiniz.

Bu yazıda okuma alışkanlığı kazanmanın etkili yollarında bahsedeceğim.Eğer uygularsanız kısa zamanda kitap kurdu olacağınıza eminim.

1 – Kolay Anlaşılır Kitaplarla Başlayın

İnsanların öğrenme süreçleri basit konulardan zor konulara doğru ilerler.Buna temeli sağlama almak denir.

Aynen matematik öğrenmek gibi kitap okuma alışkanlığı kazanmak için de kolaydan başlamak bilinen en ideal yoldur.

Kolay anlaşılır kitaplar, sizi içerisine çeker ve hemen sıkılıp bırakmanızı önler.Çünkü okuduğunu anlamak okumayı sürdürmenin en önemli sebebidir.

Hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olduğunuz yada eğlenceli kitaplardan başlayın.Daha sonra çıtayı yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

2 – Popüler Olanı Değil, İstediğinizi Okuyun

Sadece herkesin okuduğu kitapları okursan, sadece herkesin düşündüğünü düşünürsün. Haruki Murakami

İnsanların okuma alışkanlığı kazanamamalarının en büyük sebeplerinden biri başkaları tarafından dayatılan kitapları okuma zorunluluğu hissetmesidir.Yılın popüler olmuş kitaplarını okumak zorunda değilsiniz.

Eğer kitabın konusu ilginiz çekiyorsa okuyun.Başkaları için önemli olan konular sizin için ilgi çekici olmayabilir.Hele ki yeni kitap okumaya başlayacaksanız öncelikle ilgi duyduğunuz konular üzerine kitaplardan başlayın.

Kitap okumak at yarışı değildir.Bu yılın popüler kitabını seneye de okuyabilirsiniz.

3 – Her Yerde Oku

Kitap okumayı, sadece yatak içerisinde uyumadan yarım saat önce yapılan bir eylem olarak düşünürseniz okuma alışkanlığı kazanmayı başaramazsınız.Kitap okumak için ne belirli bir yer ne de zaman vardır.

İhtiyacınız olabilecek tek şey biraz sessiz bir ortam başka bir yer değil.Gürültünün çok olduğu ortamlarda dikkatiniz hemen dağılır.

Yanınızda kitap taşıyın.Böylelikle sakin bir ortama denk geldiğiniz de okuma yapabilirsiniz.Özellikle günlük akışınız da sık bulunduğunuz ortamlarda mutlaka kitaplarınız bulunsun.

Mesela iş yerimde en az bir kitabım vardır.İş yoğunluğu azalınca televizyon ya da internette gezinmek yerine bir kaç sayfa da olsa okuma yaparım.Eğer işiniz buna uygun değilse, dinlenme saatlerini değerlendirebilirsiniz.

4 – Her Gün Oku

Alışkanlık kazanmanın en iyi yolu az ama sürekli yapmaktır.Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için de gün de bir kaç sayfa okuma yapmak yeterli olacaktır.

İlk başlarda kendinize uzun periyotlu okuma planı oluşturmayın.İlk haftalarda günlük 15-20 sayfa kitap okumak rutin oluşturmanızı sağlayacak.

Bu kısa zamanı da akıllı telefonunuzda oynadığınız oyunlardan veya sosyal medya takıntısından taviz vererek elde edebilirsiniz.

Günümüzde insanlar, gün içerisinde en çok telefonları ile zaman geçiyor. Bazıları oyun oynuyor bazıları ise sosyal medya sitelerinde gerektiğinden fazla zaman geçiriyor.Bunlardan tamamen vazgeçin demiyorum sadece bunlardan biraz zaman çalın diyorum.

Pek fazla oyun oynayan birisi değilim.Telefonumda da ara sıra kafa dağıtmak için oynadığım bir tane oyun vardı.Gün içerisinde bir kaç saatimi aldığını fark ettiğim zaman onuda sildim.Keyfili bir kaç kitap aldım ve şimdi kafa dağıtmak için onları okuyorum.

5 – Tek Düzende Kalmayın

Kitaplar sonu görünmeyen okyanuslar gibidir.İçerisinde sonsuz gizemi barındırırlar.Ama tek bir alana yönelirseniz görüş açınızı genişletemezsiniz.

Hep aynı konuları okumak, okuma alışkanlığınızı köreltir.Size yeni şeyler öğretmeyen, yeni fikir kapıları açmayan kitaplar zaman kaybından başka bir şey değildir.

Orta okul ve lise yıllarımda, klasik dünya edebiyatından başka bir şey okumazdım.Okumayı da bu klasik romanlar sayesinde başladım.Ama düşüncelerimin geliştiğini ve farklılaştığını ancak ilgi alanımdan dışarı çıkınca fark ettim.

6 – Birden fazla kitapla başlayın

Aynı zaman da birden fazla kitap okuyun.Bir kitabı bitirip diğerine başlamak güzel olsa da, alışkanlık kazanmak için aynı anda bir kaç kitaba başlayın.
Bir kitabı okurken sıkıldığınız bir yer geldiğin de, okumaya diğer kitap ile başlayın.

7 – Kitaplarla iç içe olun

İnsanlar da bukalemun gibi bulunduğu ortama göre şekillenir, adapte olur.Etrafınız da kitapların olması sizi o dünyaya yaklaştırır.

Arkadaşlarınızla kahve içmeye çıktığınız da, eğer bulunduğunuz yer de varsa kitap cafelere gidin.Alışverişe çıktığınız da kitapçılara da uğrayın.Almanız şart değil ama yeni moda elbiselere bakar gibi yeni çıkan kitaplara da göz atın.

8 – Bir Gün Kitap Dizisi

Biz ülke olarak dizi bağımlısıyız, bunu inkar edemeyiz.Televizyon dünyasında bunu çok iyi bildiğinden haftanın her günü için bir dizi mutlaka bulunuyor.Ama her gün bir dizi izlemek zorunda değilsiniz.

Hafta da bir gününüzü, televizyonsuz bırakıp onun yerine kitap günü yapın.Bunu yapmak bazıları için zor olabilir ama takip ettiğiniz diziler arasından en az sevdiğinizi bu konuda feda edebilirsiniz.Emin olun bir şey kaybetmezsiniz.Aksine çok şey kazanırsınız.

9 – İnternete bağlanın

Maden artık internet göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek.O zaman bunu doğru ve etkili kullanmayı öğrenmeliyiz.

İnternette çok vakit harcıyorsanız, özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda o zaman yeni bir sosyal ağı da arasına ekleyin.Goodreads kitap severler için oluşturulmuş bir sosyal ağ.Burada bir çok kitap tavsiyesi alabilir, kendi kitap listenizi oluşturabilirsiniz.Diğer kullanıcılarla kitaplar üzerine iletişim kurabilirsiniz.

İnternette okuma yapmak için son yıllarda oldukça popüler olan Wattpad diye bir oluşum var.Burada bir çok amatör yazar ve onlara ait binlerce kitap mevcut.Okuma alışkanlığı kazanmak için oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Kitap okuyarak yeni düşünceler elde edersiniz.Bu yeni fikirlerinizi de başkalarına anlatma isteyebilirsiniz.Bunun için kendinize bir blog açın.Yeni öğrendiğiniz bilgileri insanlarla paylaşın.Onlara yeni kitap tavsiyelerinde bulunun.

Harekete geç

Alışkanlık kazanmak istiyorsanız hemen elinize bir kitap alın ve okumaya başlayın.Eyleme hemen geçin.Sizi sürüklemiyorsa bırakın ve başkasına geçin.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için uyguladığınız başka bir yöntem varsa fikrinizi duymak isterim.Lütfen aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşın.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bir Cevap Yazın