5 Adımda Kaliteli Makale Yazma Rehberi

Özenle yazdığımız makalelerin, insanlar tarafından beğenilip, başkalarına tavsiye edilmesini herkes ister değil mi?

Bunun gerçekleşmesi için okuyucuların beklediği konularda, kaliteli içerikler üretmek gerekir.Şunu bilmelisiniz insanların ilgi alanına hitap eden, onlar için bir sorunu çözen içerikler dikkate değerdir.Diğer türlü insanların ilgisi olmayan bir konuda binlerce satır detay, araştırma yazsan önemli olmaz.Bu yüzden okuyucu kitlenizi tanımak çok önemlidir.

Kaliteli Makale Yazma Rehberi

Özellikle bloglar için içerikler en önemli kısımlardır.Diğer web sitelerinden farkı, ziyaretçilerine içerikler ile hizmet ederler.İnsanlar bir blogu içerdiği bilgilendirici yazıları dolaysıyla takip eder.Bu yüzden, bir blogun en önemli yerine, her şeyden daha fazla özen gösterilmelidir.

İlgi çekici bir konu bulduktan sonra, okuyucular için makalenizi mükemmel hale getirmeye başlamalısınız.Aşağıdaki listede kaliteli makale yazmak için gerekenleri adım adım yazdım.

1 – Başlangıç Noktası Belirleyin

İlk olarak yazılacak makalenin konusu belirlenmelidir.Makale konusunu mümkün mertebe dar bir alana hapsetmelisiniz.Eğer seçtiğiniz konu çok geniş bir alanı ifade ediyorsa, yazmakta zorlanırsınız ve sonuçta ortaya sıkıcı bir yazı çıkarmış olursunuz.Konuyu daraltmak için, bir özellik ekleyebilirsiniz.Mesela “makale yazmak” yerine “SEO uyumlu makale” nasıl yazılır diye konuyu seçersek, işimiz daha kolay olacaktır.

1 .1 – Başlık Belirleyin
Seçtiğiniz ana konuya uygun, içerisinde anahtar kelime barındıran bir başlık oluşturmalısınız.Bir makalede okuyucuları yakalan ilk yer başlıktır.O yüzden başlık oluştururken dikkatli ve özenli olmalısınız.

Ayrıca Bakınız : Akılda kalıcı başlık oluşturmak için 6 formül yazıma göz atabilirsiniz.

1.2 – Yazı girişi ve paragraflar
Başlık kadar önemli olan bir diğer kısım, yazının girişidir.İlk paragraf da yazınızın ne hakkında olduğunu mutlaka vurgulayın.Bu kısım yazının tanıtımıdır.Paragrafları kısa tutun.Uzun paragraflar dikkat dağıtır.

1.3 – Alt başlıklar oluşturun
Yazıyı parçalara ayırmak okuma zevkini artırır.Tek başlık altında oluşturulan içerikler okuyucuları sıkar, bu yüzden konu içerisinde farklı yerlere temas ederken, alt başlıklar oluşturmayı unutmayın.

Ayrıca Bakınız : İyi bir makale yapısı nasıl olmalıdır.Detaylar güncelleniyor.

2 – Okuyucularınız Tanıyın

Yazacağınız içeriğin kime, neye odaklandığını iyi analiz ederseniz, yazı içeriği ana konudan sapmaz.Bunu yaparken kendinizi, okuyucu yerine koymak işinizi kolaylaştıracaktır.Ben bu yazıdan ne aldım, ne kadar yararı oldu, öğrenmek istediğim esas konuyu içeriyor mu gibi soruları kendinize sorun.

2.1 – Faydalı Olun

İçeriğiniz mutlaka bir soruna, çözüm getirsin.İnsanların faydalanacağı içerik oluşturun.

3 – Araştırma Yapın

Yazacağınız makale hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünseniz de, yine de yazmadan önce bilgilerinizi güncelleyin.Daha önce yazılmış yazılara bakarak makale yapınızla ilgili fikir elde edebilirsiniz.

3.1 – Kaynak ekleyin –  Bağlantı Verin
Anahtar kelimelerinize site içi uygun yazılardan bağlantı ekleyin.Yazı ile ilgili okuyucuların farklı içeriklerin de okumasını teşvik edebilirsiniz.Bunun için yazının son kısmına kaynak ekleyebilirsiniz.

3.2 – Resim Kullanın
Makaleniz için benzersiz görseller kullanmaya özen gösterin.Görsel barındıran içeriklerin ziyaretçilerin daha fazla dikkat çektiği bilinen bir gerçektir.Makaleniz birden fazla imaj için uygun değilse, illa görsel olacak diye alakasız resimler eklemeyin.Özellikle anlaşılması zor konularda görselleri mutlaka kullanın, infografiklerden yararlanın.

3.3 – Alıntı Yapın
Konu ile alakalı, daha önce yazılmış makalelerden, ilgili deyim,atasözü ve ünlü sözlerden alıntılar yapıp, yazınızı güçlendirin.

4 – Özgün olun

İçerikleriniz de özgün olun.Başkalarının yazdığı içerikleri alıp kopyalamayın.Daha önce yazılmış konulardan bahsedeceğiniz zaman farklı açıdan konuya yaklaşmaya çalışın.Diğerlerinin söylemediği, üstünde durmadığı kısımları bulup, onlara odaklanabilirsiniz.

4.1 – Tekrarlamayın
Yazı içerisin de sık sık tekrar yapmayın.Uzun bir yazıda önemli noktaları iki yer de vurgulayabilirsiniz ama daha fazla tekrara düşmeyin.Öncelikle önemli noktalara karar verin, yazı akışına uygun ise tekrar etmenizde zarar olmaz.

5 – Gözden geçirin

Makaleyi yazdıktan sonra hemen paylaşmayın.En az 3-4 defa makaleyi okuyup gözden geçirir.Dil bilgi hatalarını, devrik cümleleri,konuyu sıkan kısımları tespit edip, gerekli ekleme ve çıkarmaları yapın.Eğer şartlar uygun ise makaleyi yayınlamadan önce bir kaç kişiye okutup, fikirlerini alın.

Sonsöz

Kaliteli bir makale okuyuculara azami faydası olan yazılardır.Yazdığınız yazıları okuyuculara göre odaklamalı, bu bağlamda yazıda bulmak istediklerini bulmalılar.Yukarıdaki adımları uygulamaya başladıktan sonra, biraz da ileriye götürüp SEO uyumlu makale nasıl yazılır içerine göz atmalısınız.

Kaliteli makale yazmak hem kişisel hem de maddi olarak kazanç sağlar.Bu yazıda nelere dikkat etmeniz gerekiyor gibi püf noktalara değindim.Eğer makale yazarak para kazanmak gibi bir düşünceniz varsa, diğer yazıma göz atabilirsiniz.

Kaliteli makale yazmak için gereken adımlara eklemek istediğiniz maddeler varsa, yorum alanından yeni fikirlerinizi duymak isterim.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın