İnternetten Para Kazanma Yolları

Yıl 2016, kaptanın seyir defteri: geleneksel yolları bıraktık, internetten para kazanma yollarını arama başladık.

İnternet hayatımızı öyle ya da böyle tamamen değiştirdi.Artık internetin zararlı mı yararlı mı olduğunu tartışacak zamanı çoktan geçtiğimizi düşünüyorum.Çünkü hayatımız bir bakıma ona bağlı olmaya başladı.

Önce bilgi edinme alışkanlıklarımız değişti.Bilmediğin bir şey mi var hemen Google’a sor.Ansiklopedi mi lazım Wikipedia elinizin altında dev bir ansiklopedi.

Sonra sosyal hayatımız, arkadaşlarla tanışma kaynaşma icadı Facebook, dostlar meclisi tartışmaları Twitter oldu.Alo neredesiniz, ne yapıyorsun sohbetleri Swarm, birlikte bakılan fotoğraf albümü instagram oldu.Sinema gitti, televizyon bitti hepsi Youtube oldu.

Bütün bu değişimler olurken, tabi ki insanoğlunun en büyük emeli olan para kazanma yöntemi de yerinde saymadı.O da kendine bu yeni evren de hayat buldu.Ardı ardına çıkan e-ticaret fikirleri alış-veriş alışkanlıklarımızı değiştirdi.Giyim,elektronik ticareti alışılmışken, yemek siparişleri ve hatta son zamanlarda popülaritesi artan market alışverişleri de artık internetten gerçekleşmeye başladı.Şuan da 2016 yılından baktığımız da geleneksel alışveriş ile neler satın alabiliyorsak, internet üzerinden de aynı şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

İnternet, insanları dar, sığ alanlarından kurtardı.Bizi dünyaya açtı.Bugün Türkiye’den dünyanın her hangi bir yerine ürün veya hizmet satışını gerçekleştirebiliyoruz.2015 yılının sonlarına doğru internet ticareti 2 trilyon dolar hacmini geçmişti.

İnternette para kazanmadan bahsederken tabi ki bu işin sadece e-ticaret olarak algılanmaması gerekiyor.E-ticaret sadece bu eşsiz alanın bir yolu.Daha nice fikirler ortalıkta dolaşıyor.Her ne kadar iyi tutan bir e-ticaret kadar para kazanılmasa da, bu fikirler ile insanlar geçimlerini sağlamayı sürdürüyor.

Bazıları ise normal işlerini yaparken, internet işini ek gelir olarak ve serbest zamanlı olarak gerçekleştiriyor.İnternetin en güzel yanı da bir yere veya zamana bağlı olmamak.Günlük işlerinizi yaparken, günün küçük bir diliminde bu tarafa yoğunlaşabilirsiniz.

Bu yazı, ister tam mesai, ister yarı zamanlı olarak internette nasıl para kazanılabileceğini, bunun için hangi yolları olduğunu, fikir vermek amaçlı yazılmıştır.Gelin şimdi hep birlikte size en uygun iş fikrini öğrenelim sonrasında uygulamaya geçelim.

İnternetten Para Kazanma Yolları

Blog Olur mu?

Kendinizi her hangi bir konu da yetenekli ve bilgili olarak tanımlayabilir misiniz? Cevabınız evet ise bunu insanlarla paylaşmaya ne dersiniz? Bunu yaparken para kazanacağınızı da düşünün. Dünya genelinde 100 milyonun üzerinde blog yayın yapıyor.Emin olun işini iyi yapanlar oldukça güzel paralar kazanıyor.Eğer herhangi bir konuda yeterli bilgiye sahipseniz, hemen o konu hakkında bir blog açıp, fikirlerinizi yayınlamaya başlayın.

Blogunuz ziyaretçi almaya başlayınca, artık kendinizi medya patronu olarak kabul edebilirsiniz.Sonra reklamlar ve para.Blogdan para kazanma yolları sadece reklamlardan ibaret değil.İşin mutfağına girince daha da fazlasını öğreneceksiniz

Dostoyevski değil sadece makale yazarı

100 milyonlarca blogdan her gün 3 milyona yakın içerik paylaşılıyor.Bu rakam her geçen yıl daha da artıyor.İyi bir şey herkes blog sahibi olabilir daha da iyisi herkes makale yazacak yeterliliğe,bilgiye veya zamana sahip değil.İşte tam bu nokta da yeni bir para kazanma fikri oltaya geliyor.Makaleyi sen yaz, başkalarına sat.

İnternette makale yazarlığı kendi piyasasını oluşturacak kadar popüler bir meslek oldu.Bugünler de içeriklerin kalitesine göre 100 kelimesi 1.5-10 liraya kadar çıkabiliyor.
Ayrıca Bakınız : Makale yazarak para nasıl kazanılır konusuna göz atabilirsiniz.

Limon kalmadı Domain verelim

Milyara yakın web sitesi olduğunu biliyoruz.Bunun hatırlı sayılır bir kısmı da kendi domainlerini kullanıyor.Böyle büyük bir sektörden para kazanmama söz konusu olur mu?

Artık 3-4 hafli .com uzantılı domain bulmak diye bir şey.Eğer eliniz de varsa zaten zengin sayılırsınız.Şaka bir yana jenerik diye tabir edilen belirli bir nesne,iş,sektör ismi belirten alan adları oldukça rağbet görüyor.İş modeli bu domainleri bulup, güzel paralara satmaktan geçiyor.

Domain ticareti ile internetten nasıl para kazanılır, detaylı bir yazı önümüzdeki günlerde yayınlayacağım.

Abi bana logo lazım

Tasarım işinde deli para var diyorlar.Şaka ama gerçek de.Tasarım yeteneğiniz varsa veya ilgileniyorsanız, internet serbest tasarımcılar oldukça cüretkar kazançlar sağlıyor.İrili ufaklı bir çok firma veya kişiler, ajanslara tonlarca para vermek yerine, serbest çalışan tasarımcılara daha uygun fiyatlarda işlerini yaptırıyor.

Dijitalleşmenin genişlemesi ile birlikte tasarımcıların da internetten para kazanma alanları dallanıp budaklanmaya başladı. Tasarım yeteneğinize güveniyorsanız, durmayın koşun.

Çekilin ben webmasterım

İnternetin atar damarı yazılımdır.Kullandığınız o web siteleri, uygulamalar ve oyunlar vs. yazılıma, yazılım ise yazılımcıya muhtaç.İnternet çağında kod biliyorsanız aç kalmazsınız.Bir yazılımcının internet üzerinden para kazanmama lüksü yok.

Kodlama, hazır Amerika’da ilkokula kadar inmişken, siz de bu kervana katılın.Amerikalıların bir bildiği olmasa o işe kalkışmazlar.Kendim de nacizane web yazılımcısı olarak size bir yazılımcının internette nasıl para kazanabileceğini anlatmasını ister misiniz?

Bi fotoğraf çekinebilir miyiz?

Zevkine çektiğiniz fotoğrafları albümünüz de saklamayın.Yayınlayın herkes görsün.Ama öyle bir kaç beğeni alacağım diye Instagram’da paylaşmayın.Satın para kazanın.İnsanlar görsel içerikleri daha çok beğeniyorlar.Bu yüzden internet aleminde fotoğraf kullanımı çok yaygın.

Ülkemiz de belirli başlı yerler hariç pek tercih edilmese de dünya genelinde bu fotoğraflar için insanlar para ödüyorlar.Fotoğraf satışları için onlarca devasa site mevcut.Fotoğraflarınızı nasıl kazanç kapısına çevirebilirsiniz biliyor musunuz?

Kırmızı tüp

Youtube dünyanın en popüler video içerik sitesidir.Ziyaretçiler izledikleri videolar içerisinde reklamları görür.Site bu reklamlar sayesinde oldukça fazla paralar kazanıyor.Ama sadece kendi kazanmıyor.Videoyu yayınlayan kişide para kazanıyor.Youtube her 1000 görüntüleme başına ortalama 1 dolar gibi bir miktarı yayıncıya veriyor.

Eğitimci ol

İnternette insanlara bir şeyler öğreterek para kazanabilirsiniz.Yeteneklerinizi, kurs şeklinde sunarak, kişi başı ücret alabilir yada Udemy gibi sitelerde satabilirsiniz.Şuan da internet ortamında ingilizce ile daha çok para kazanabilirsiniz ama ilerleyen zamanlarda Türkçe’de bu konuda atak yapacaktır.

Sosyal medya fenomeni

Son bir kaç yılın en gözde uğraşlarından biridir sosyal medya fenomenliği.Bir meslek olarak kabul edemeyiz ama internetten para kazanmak isterseniz, en kazançlı yollardan biridir.Fenomen olmak kolay değil elbette.Her sosyal medyanın kendine göre bir kültürü var.Önce bunları araştırıp öğrenmelisiniz.

Sonsöz

İnternetten para kazanma yolları bu kadarcık fikir ile sınırlı değil.Çünkü internet sınırlı bir alan değil.Her bir fikri detaylı bir yazı ile açıklamak istediğimden dolayı henüz dahil edemediğim bir çok fikir sırada bekliyor.Geri kalan yöntemleri belirli aralıklarla listeye dahil edeceğim.Umuyorum yazının sonunda kendinize uygun bir yolu seçtiniz.

Özet

Uzaktan davulun sesi hoş gelse de, yukarıda açıkladığım yöntemlerden para kazanmak herkesin harcı değil.İnternette aynen normal hayatta olduğu gibi emek gerektirir.Güzel bir fikriniz olsa bile, üzerinde yeterince emek harcamadan, sabretmeden geri dönüşler alamazsınız.Bu işlere adım atan her 100 kişiden 90’ı yarı yolda bırakıyor.Adım atmadan önce tüm eksi ve artı yönlerini düşün.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın