Bilmeniz Gereken 5 Google Adsense İpuçları

Bloglardan yüksek kazanç sağlamak için dünyanın en büyük reklam yayınlama platformu Google Adsense hakkında bilmediklerimiz.

Her blog sahibi, ister ilk amacı olsun isterse ikinci veya üçüncü hedefi olsun blogundan para kazanmak ister.Blogdan para kazanmak için bir çok yol olmasına rağmen, belki de en fazla üzerinde durulan kazanç yöntemi reklam yayıncılığıdır.Adsense de reklam yayınlama platformları arasında en göz olan servistir.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, web sitelerinin reklam yayınlayarak para kazanmasına olanak sağlayan, Google tarafından ücretsiz sunulan reklam yayınlama servisidir.Google, diğer servisi Adwords ile reklam verenlerden reklam alır ve Adsense yardımı ile web sitelerinde bu reklamları yayınlar.

Adsense reklamlarını yayınlayan siteler, ziyaretçiler tarafından reklamlara tıklandığı zaman hem kendileri hem de Google para kazanır.Sistemin klasik çalışma mantığı bu şekildedir.

Google Adsense Kayıt İşlemi

Google’un sağladığı bu hizmet ücretsiz olsa da, platforma herkes dahil olamıyor.Siteniz de ya da blogunuz da Adsense reklamlarını yayınlamak için platforma başvuru yapıp, kabul edilmeniz gerekir.

Mevcut bir sitesi olan herkes platforma kayıt için başvuru yapabilir ama kabul edilmesi için belirli kriterleri yerine getirmesi gerekir.

Başvuru yapamadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

  • Sitenin yeterli sayıda ve kaliteli içerikleri olması gerekir.Başvuruların en çok ret edilme nedeni yetersiz içeriktir.İçerik sayısı hakkında kesin bir rakam yok.Burada önemli olan içeriklerin kaliteli olması ve sitenin düzgün bir imajının olmasıdır.
  • İçeriklerin Google Adsense politikalarına aykırı olmaması gerekir.Yasal olmayan,warez içerikler, telif hakkı olan, artı 18 içerikler gibi yayınları bulunan siteler kabul edilmezler.
  • Google Adsense, belirli sayıda dilleri destekler.Bu diller dışında yayın yapan siteler platforma kabul edilmezler.Desteklediği dillere buradan bakabilirsiniz.
  • Site kullanıcı deneyimine önem göstermiyorsa, platforma kabul edilmez.Mesela sitede aşırı derece reklam varsa, ya da sitede bulunan linkler sürekli başka adreslere yönlendirme yapılıyorsa, site köprü görevi görüyorsa Adsense reklamlarını bu tür paravan sitelerde yayınlatmaz.

1 – Adsense Politikaları Önemli

Google, hem reklam verenlerin hakkını korumak hem de reklam yayınlayanların haksız kazanç elde etmelerini önlemek için sıkı bir kullanım politikasına sahiptir.Eğer bu politikaları ihlal ederseniz, Adsense platformundan uzaklaştırılır, reklam yayınlama yetkiniz elinizden alınır. Bu hakkı bir kere kaybettiğiniz de bir daha geri kazanmanız çok zordur.O yüzden bu politikaları iyi öğrenip dikkat etmelisiniz.

Adsense politikalarına resmi adresinden ulaşabilirsiniz.Politikaları dikkatlice okuyup ona göre düzenlemeleri yapmalısınız.

2 – Reklamlarınızı Mobil Uyumlu Yapın

Mobil web bugün her alanda geleneksel webin üzerine çıkmış durumda.İnsanlar artık internete akıllı telefonlarından, tabletlerinden giriş yapıyor.Google, Facebook gibi dev internet şirketleri, artık mobil pazarından gelir elde etmek için mobil operasyonlarını genişletiyor.Özellikle akıllı telefonlardan internete giren dev potansiyel ve gelir kapısı herkesin iştahını kabartmış durumda.

Büyük oranda blogunuza mobil girişler daha fazla olmaya başlamıştır.Geleneksel web için tasarlanan siteler ve onlarda yayınladığınız reklamlar, mobil cihazlarda yeterli performans sağlamıyor.O sebep, nasıl ki sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmeniz isteniyorsa, reklamları da responsive yapmalısınız.

Google Adsense, mobil uyumlu reklamlar birimlerini uzun zamandır destekliyor.Adsensenin esnek reklam birimi, ekran boyutuna göre ve verilen alanın boşluğuna göre reklam boyutunu kendisi otomatik ayarlıyor.Reklamları esnek birime çevirmeyi unutmayın.

3 – Reklamlarınızı Doğru Yerleştirin

Adsense reklamlarından para kazanmak için, ziyaretçilerinin reklamlara tıklaması gerekiyor.Biliyorsunuz ki Adsense politikalarına göre insanları reklamlara tıklamaya teşvik etmek, zorlamak ya da tıklanması için hile yapmak yasak.Tıklama işlemi tamamen doğal olmalıdır.İnsanlar gerçekten tıklamak istedikleri zaman tıklamaları gerekiyor.

Eğer iyi bir site trafiğine sahip değilseniz, muhtemelen tıklama sayıları da iyi değildir.Öncelikle düz mantık olarak ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok tıklama diyebiliriz.Ama az ziyaretçi sayısı ile de yeterli sayıda tıklama gerçekleştirebiliriz.

Reklamları doğru şekilde yerleştirebilirsek, hileye başvurmadan tıklama sayımızı gözle görülür bir şekilde arttırabiliriz.Bunun için sitenizi iyi analiz edip, ziyaretçilerinizi iyi tanımalısınız.

4 – İçeriği Ayarlayın

İnsanların reklamlara tıklaması için site içerisinde uzun süre kalmaları gerekir.Ziyaretçileri sitede tutmak için içerikler kaliteli olmalı ve onları sitede tutmak için bazı düzenlemeler yapmalısınız.

4.1 – Kaliteli İçerik Oluşturun

Reklamların işe yaraması için insanların sitenizde uzun soluklu kalması önem arz ediyor.Yani ziyaretçileri sitenizde tutacak içeriklere ihtiyacınız var.Bir blogunuz varsa, içerikleriniz, okuyucuların dikkatini çekmeli ve yeni bir şeyler öğrenmeliler.Böylelikle minnetlerini göstermek için reklamlara tıklama yapabilirler.

4.2 – Düzenli İçerik Girin

Bir blog siteniz varsa ya da kurumsal sitenizin blogunda yazıyorsanız, haftanın her günü içerik girmenize gerek yok.Ama düzenli girmeniz şart.Kendinize belirli bir takvim ayarlayın.Haftada 2 gün belirleyip belirli saatler de içerikleri girmeyi deneyin.Bunu yaparken sitenizin en çok ziyaretçi aldığı günleri ve saatleri öğrenin.

5 – Trafiğinizi Arttırın

Şu tartışılmaz bir gerçek ki, siteye gelen ziyaretçi olmazsa reklamlar hiç bir işe yaramaz.Bugün hangi reklam yöntemini kullanıyor olursanız olun, eğer insanlar sitenizi ziyaret etmiyorsa maddi kazanç beklentisi olamaz.Bu yüzden öncelikli hedef site veya blogun hitini arttırmaktır.

Adsense gibi reklam yayınlama servisleri, reklam tıklama sayısına göre ödeme yapar.Ne kadar çok tıklama, o kadar çok kazanç getirir.Çok tıklama almak için de çok fazla insanın ziyareti etmesi demektir.

Ama burada şunu diyebilirsiniz.Az tıklama ile daha fazla kazanılabilir ya da az ziyaretçi ile daha fazla tıklama alınabilir.Evet bu söyledikleriniz doğru olabilir.Az tıklama çok kazanç blogun anahtar kelimesine göre değişir.Eğer blogunuz niche bir alanda varlık gösteriyor ve reklam veren şirketler bu anahtar kelimeye daha fazla para ödüyorsa, o zaman 1 tıklama getirisi, başka bir sitenin 10 tıklama getirisine eş değer olabilir.Yani reklam verenlerin ödediği tutara göre değişir.

Diğer taraftan az ziyaretçi çok tıklama ise Adsense reklam yerleştirme politikasına uygun olmayan bir işlem söz konusudur ya da reklam yerleşimi olağan derece de iyi yapılmıştır.

Her ne olursa olsun işi özü, sitenin popülerliğinin artmasını gerektirir.Eğer blog hit arttırmak ile ilgili ipuçlarını öğrenmek isterseniz yazıma göz atabilirsiniz.

Sonsöz

Google Adsense, reklamlardan para kazanmak için hem yeni bloglar hem de popüler siteler için önemli bir hizmettir. Blogdan nasıl para kazanılır konusunda bahsettiğim yöntemler arasında, çoğunluğun ilk tercih ettiği yöntem.Google Adsense’nin olumsuz tarafı, kolay kolay platforma kabul edilmeme gösterilebilir.

Bu kabul edilmeyenler için kötü gibi görünse de, aslında hem reklam yayıncılarının hem de reklam verenler için iyidir.Çünkü kabul kısmını sıkı tutarak, değerli siteler ile çöp siteleri ayırmaktadır.

Google Adsense ipuçları platformu kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalara değinmiştir.

Google Adsense hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın