Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Amatör olarak ilgilendiğiniz bir blogdan nasıl para kazanılır merak ediyorsanız, adım adım sizi profesyonelliğe taşıyacak yöntemleri sıralayacağım.

Blog yayıncılığı öyle gönlü zengin bir kulvar ki para kazanmak için tek bir yönteme bağlı kalmanızı gerektirmiyor.Sağlam bir zemine oturtulmuş kaliteli bir blogdan para kazanmak için yapmanız gereken tek şey, blogunuza uygun aşağıdaki gelir kapılarında birisi veya bir kaçına girmek.

Bu yazının hedef kitlesi hali hazırda mevcut bir blogu olan site sahipleridir.Eğer henüz bir blogunuz yok ise sizi öncelikle neden blog açmalıyım konusuna yönlendirebilirim.O yazıyı okuduktan sonra tekrar bu yazıya dönebilirsiniz.

Blogdan Para Kazanmak için Bilinen Yöntemler

Burada verilen yöntemlerin hepsi milyonlarca sitede kullanılıyor.Bazı yayıncılar birden fazla yöntemi aynı blog içerisinde kullanıyor.Tabi ki istenen geri dönüşü – kazancı – almak için blogun belirli bir kitlesi olması gerekiyor.

Hangi yöntemi kullanıyor olursanız olun, iyi bir kitleniz olmadan para kazanmanız söz konu değil.Gelir sağlamayı düşünmeden önce blogun ziyaretçi trafiğini artırmalısınız.Hit kazanmanın ilk adımı da kaliteli içeriklere sahip olmaktır.Her yazımda sıkça dile getiriyorum, kayda değer içerikleri olmayan bloglar, beklenti ister maddi olsun ister manevi, iyi bir geri dönüş alamazlar.

Reklam Yayıncılığı

Blog veya web sitelerin başlıca para kazanma yöntemi reklam yayınlarıdır.Çünkü iyi takipçisi olan bloglar da bir nevi medya organıdır.Geleneksel medya organlarına baktığımız zaman başlıca gelirlerinin reklam olduğunu görebilirsiniz.

Özel Reklam
Günümüz de bloglardan reklam yayınlamak iki şekilde gerçekleşiyor.Birinci yöntem özel reklam yayıncılığıdır.Eğer blogunuzun yoğun bir ziyaretçi trafiği varsa, internette bir çok kişi ve firma sizinle iletişime geçip, web sitelerini,uygulamalarını veya ürünlerini blogunuzdaki reklam alanlarında tanıtmak isteyecektir.

İlk yöntemi, blogunuza uygulayabilmek için iyi tanınmış, ziyaretçisi bol blogunuzun olması gerek.Televizyonda reytingleri iyi olan kanalların ve programların reklam yayıcılığı gibi düşünebiliriz.Çünkü burada, tıklama ile kazanç sistemi yoktur.Sadece sitede reklamlarını yayınladığınız için gösterim parası alırsınız.Türkiye’de büyük haber siteleri, diğer çok ziyaretçili siteler bu yöntemi kullanıyorlar.

Reklam Yayıncı Kuruluşu
İkinci yöntem ise Google Adsense gibi reklam yayınlama platformlarına üye olup, onların sunduğu reklamları blogunuz da yayınlamaktır.

İkinci yöntem de Adsense gibi reklam yayıncıları tıklamaya göre para öder.Bu yöntem de şöyle bir mantık kurabiliriz.Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok reklam tıklaması olur.Ama bu mantığın açık tarafları da mevcut.Mesela çok ziyaretçiniz olabilir ama tıklama sayısı düşüktür.Bunun iki sebebi olabilir.Ya Adsense reklam yerleşiminde sorunlarınız vardır.Ya da blogunuz belirli bir alana dönük kitlesi olmadığından, gösterilen reklamlar ziyaretçileri hedef almıyordur.

Mantığın diğer bir açık tarafında, bol ziyaretçi, bol tıklama ama az kazanç olabilir.Bu da blogun konusu ile ilgili reklam verenlerin sayısının az olmasıdır.Bu da niş – niche – bir alanda daha az trafik ile daha çok kazanabilirsiniz demektir.

[su_note note_color=”#b3e1ff” radius=”1″]Ayrıca Bakınız : Google Adsense ile para kazanmak için bilmeniz gereken temel kuralları öğrenmelisiniz.Güncelleniyor.[/su_note]

Affiliates – Ortaklık

Affliate, kelime anlamı olarak ortaklık-iştirak diye çevirebiliriz.Blog jargonun da ise komisyon bazlı para kazanma yöntemine denir.Bu yöntemin çalışma mantığı şu şekildedir.Daha önce deneyip memnun kaldığınız bir ürün veya hizmetten blogunuzda bahsedip, okuyucularınız da yararlanması isteyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle, tanıtılacak ürünle alakalı bir içerik oluşturmalısınız.Dikkat edin ürünü tanıtacak yazı değil.Ürünü kapsayacak bir yazı olmalıdır.İçerikte ilgili kısımda ürünü tanıtıp bir link verirsiniz.Linkin sonuna da kendi referans kodunuzu yerleştirirsiniz.Böylece insanlar bu linke tıklayıp, ürünü veya hizmeti satın aldığında, ürün sahibi bu satıştan size komisyon payı öder.Ne kadar çok kişi sizin referans kodunuz ile alış-veriş yaparsa, o kadar çok kazanç sağlarsınız.

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum, bu yöntemin etkili çalışabilmesi için blogunuzun belirli bir dikeye odaklı olması şart.Genel bloglar için bu yöntemden geri kazanç sağlamak çok zor.

Üyelik

Üyelik sistemi daha çok internet üzerinde hizmet sağlayan siteler veya bloglar tarafından kullanılan etkili bir para kazanma yöntemidir.Sağladığınız hizmetin belirli özelliklerini normal kullanıcılara kısıtlayarak, ücret karşılığında sunabilirsiniz.

Bu yöntem şimdiye kadar daha çok online eğitim sitelerinde ve Türkiye’de forumlarda kullanılıyordu.Son zamanlarda popüler siteler, ziyaretçilerine reklam göstermemek için ücretli üyelik seçeneği sunuyorlar.Aylık veya belirli dönemlik ücret ödemeyi kabul eden kullanıcılar, site içerisinde gezinirken reklamları görmüyor.

Ürün Satmak

Sadık kitleye sahip blogların deneyebileceği bir diğer yöntem de ürün satmak.Takip ettiğim bir çok blogda bu tarz ticarete denk geliyorum.Özellikle dijital çağda yaşadığımızdan elektronik ürün satışları (ülkemizde kolay bulunmayan ürünler olabilir) oldukça popüler.Ayrıca uzmanlık gerektiren bir konuda e-kitap oluşturup satabilirsiniz.

Bunu sağlamak biraz zor ama eğer blogunuz belirli bir kitle tarafında marka olarak algılanıyor ve oluşturduğunuz çevrenin bir parçası olmak insanlar için önemli ise, blogunuzu anımsatan bir imgenin -logo gibi- üzerinde olduğu hediyelik ürün satışları yapabilirsiniz.Bir çok blogda t-shirt,çıkartma,magnet satıldığını gördüm.

Hizmet

Blogunuz da uzmanlık gerektiren konular paylaşıyor ve ziyaretçileriniz sizi bu konuda otoriter kabul ediyorsa, küçük hizmetler karşılığında para kazanabilirsiniz.Eğer okuyucularınıza kendinizi kabul ettirmişseniz sizden yardım isteyeceklerdir.Onlara ufak ücretler karşılığından yardımcı olabileceğinizi belirtebilirsiniz.Bunu yaparken piyasa fiyatlarından haberdar olup, daha uygun fiyat teklifleri sunmalısınız.

Daha önceki yazılım blogumda bu tarz işler yapmıştım.Yapılan işler genelde küçük olduğundan çok iyi paralar kazandırmaz ama para kazandıracak bir çok kapı açar.

Sporsorlu İçerik

Sponsorlu içerik, son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir kazanç yöntemidir.Başka bir siteyi,ürünü ya da firmayı tanıtmak için kullanılır.Blog sahipleri karşı tarafı tanıtacak yazıyı, kendi belirlediği fiyat karşılığında blogunda yayınlar.

Bana göre Türkiye’de bu yöntemi en iyi onedio sitesi kullanıyor.Onun dışında takip ettiğim bir çok blogunda tercih ettiği bir yöntem.Rahatsız olduğum bir nokta var o da bazı blog sahipleri sponsorlu içerikleri belirtmiyorlar.Daha fazla okuyucu görüntülesin diye bu şekilde yapıyorlar.Ama okuyucu kendini kandırılmış hissediyor.Eğer bu yöntemi kullanacaksanız yazının başında bunun sponsorlu bir içerik olduğunu belirtin.

Link Sağlamak

Özellikle Türkiye’de yaygın olarak gerçekleşen bu yöntem de değerli bir blog, başka sitelere backlink sağlamak için sitesinden link çıkışı yapar.Bunun karşılığında da belirli bir ücret talep eder.

Blog ne kadar değerli ise, verilecek bağlantıda o kadar değerli olur.Tabi ki dolaylı olarak kazançta yüksek olacaktır.

Abone Geliri

Dünya genelinde e-posta pazarlama oldukça yaygın ve kazançlı bir pazarlama yöntemi olarak kullanılır.Bloglar için abonelik yani e-posta üyelik değerlendirebbi.Bu üyelik para olarak gerçekleşmez.Sadece mail adresini, blog sahibine verir.Elinde binlerce gerçek mail olan blog sahibi, bu mailler reklamlı içerikler gönderebilir.

Bağışlar

Ticari amaç gütmeyen bloglarda sıkça rastladığım bağış metodu, “akmasa da damlar” şeklinde tarif edebileceğim bir kazanç şekli.Maddi hiç bir beklentiniz olmadan, sadece insanlara faydalı olacak bilgileri paylaştığınız bir blogunuz varsa, takipçilerinizden blogunuzun masraflarına katkı sağlamalarını isteyebilirsiniz.

Yılın belirli dönemlerinde Wikipedia, kullanıcılarından bağış yapmalarını istemektedir.Mutlaka denk gelmişsinizdir.

Video

Youtube’dan para kazanmak konusunda değineceğim video reklamları, blogların dolaylı yoldan para kazanmasını sağlar.Mesela bir youtube kanalınız var ve blogunuzda içeriğinizle alakalı video yayınladınız.Blogunuz da bu videoya yer vererek izlenmesini sağlayabilirsiniz.Böylelikle hem sitenizden çıkmamış olurlar hem de video izleyerek Youtube gelirlerinden faydalanırlar.

Blog Satış

Nasıl ki bir oto tamircisi, hasarlı arabaları onarıp satıyorsa, siz de bloguzu aynı şekilde satabilirsiniz.Bazı insanlar sıfırdan başlamayı sevmez.Ya da uğraşacak zamanları yoktur.Hazır kurulmuş olanı satın almayı tercih eder.Eğer sizin için sıfırdan blog oluşturma sıkıntı değilse, bunu bir iş haline getirebilirsiniz.Satacağınız blog ne kadar iyi olursa, kazanacağınız para da o kadar iyi olur.

Sonsöz

Blogdan para kazanmak için birden fazla yol olduğunu öğrendik.Tabi ki bütün yöntemleri kullanma imkanımız pek yok.O yüzden ilk başta kendi blogunuzu ve kitlenizi iyi analiz edip, buna en uygun yöntemi veya yöntemleri seçmelisiniz.

Ama şunu unutmayalım, kazanmak istiyorsanız önce kazandırmalısınız.Ne kazandırmalısınız? Blogunuza ziyaretçi kazandırmalısınız.Ziyaretçiye de yeni bilgiler, fikirler yeni bakış açısı kazandırmalısınız.Yani insanların blogunuzu doldurması için kaliteli eşsiz içeriklere sahip olmalısınız.

Siz göre blogdan para kazanmak için en etkili yöntem hangisi?

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın