Akılda Kalıcı Başlık Oluşturmak için 6 Formül

Dünyanın hangi ülkesini de olursa olsun araştırmalar gösteriyor ki bir yazının okunması için en önemli parça yazının başlığıdır.Eğer ilgi çekici bir başlığa sahip değilseniz, baştan kaybedersiniz.

Bir içeriğin başlığı ilgi çekici olması gerekir.Bu bilinen en eski içerik pazarlama yöntemlerinden biridir.Özellikle büyük medya organları bu hileye sıklıkla başvururlar.Şuan da herhangi bir haber sitesine girin.Başlıkları kontrol ettiğiniz de “şok şok”, “flaş haber”, “son dakika sıcak gelişmeler”, gibi tonlama vurguları yada “bunu deneyenler yandı” ,”sizde bu kişiler arasında olabilirsiniz” gibi ucu açık gizemli başlıklara denk gelirsiniz.Ve büyük ihtimal bu yazılara tıklayıp göz atıyorsunuz.

İşin pazarlama yönünü arkaya alırsak, böyle başlıklara sahip çoğu içerikler ahlaki yönden hiç etik değiller.Çünkü çoğu zaman başlık ile içerik aynı şeyleri kapsamaz.Ya da çok önemli olarak sunulan bir haber, sadece belirli bir zümreyi ilgilendiren çoğunluk için önemsiz bir içerik olabiliyor.

Benim bu yazıda belirtmek istediğim, içerik ile alakalı başlık oluştururken, sıradan bir başlık atmak yerine daha dikkat çekici nasıl başlık atılır ona kafa yormak.Dikkat edin, hileye başvurmayacağız.Başlık da ne yazıyorsak, içerik de bunu bize verecek.Sadece insanların dikkatini çekmek için algıya hitap edecek düzenlemeler yapacağız.

Akılda Kalıcı Başlık Oluşturmak

Aslında internet üzerinde hiç bir ücret ödemeden, diğer 3. taraf uygulamalara gerek duymadan istediğimiz bilgileri elde edebiliriz.Bunun için biraz aklımızı çalıştırmamız yeterli.
Blogunuz ile alakalı popüler ve otorite sayılabilecek siteler bu konuda size bir çok ipucu verecek.Bu siteler yılların deneyimi ile en doğru adımları atıyorlar.Siz de onların bu deneyiminden faydalanmalısınız.

Kendinize rakip gördüğünüz 4-5 siteyi yakın takibe alın.Sizinkine yakın içeriklerde nasıl bir başlık oluşturmuş inceleyin.Bunu sadece alakalı yazılar için yapmayın.Sitelerinde bulunan en çok tıklanan içeriklere göz atın.Mutlaka dikkatinizi çekecek bir ayrıntıyı bulacaksınız.

Ayrıca ben bu konuda haber sitelerini de takip etmenizi tavsiye ederim.İçeriklere başlık oluşturma konusunda onlardan iyi yok.

Başlığı Kısa Tutun

Başlık bir yazının ismi niteliğindedir.O yüzden bir yazı özeti gibi algılayıp uzun bir cümle şeklinde oluşturmayın.Zaten arama motorları bir başlığın 70 karakterden az olmasını tavsiye eder.Bundan uzun başlıklar arama sonuçlarında görünmez.

Sosyal medya kullanıcı alışkanlıkları analizi yapan Outbrain, 8 kelimeden az oluşturulan bir başlığın daha fazla tıkladığını iddia ediyor.Diğer taraftan yapılan analizlerde Facebook’da 8-15, Twitter’da ise 4-15 arası kelimeden oluşan başlıkların daha fazla etkileşim sağlandığı biliniyor.

Sayıları Kullanın

Benim gibi bir çok blogger da yazılarında bu tekniği kullanıyor.Tüketim çağından, makaleler de nasibini aldı.İnsanlar artık kolay okunan, uzun paragraflar içermeyen, detaylarda boğmayan içerikler görmek istiyor.Bakınız son zamanların eğilimi liste şeklinde oluşturulan içerikler.Bana göre bu teknik Onedio gibi bir sitenin kısa zamanda dev bir medya olmasına büyük katkı sağladı.

Eğer yazının içeriği uygun ise mutlaka liste şeklinde oluşturun ve başlıkta listeyi vurgulamak için sayıları kullanın.Mesela bu makale etkili başlıklar oluşturmak için gerekli yöntemleri sıralayan liste şeklinde bir yazı ve ben burada başlıkta kaç tane ipucu, yöntem verdiğimi belirtiyorum.

Sıfatlar Kullanın fakat Eşsiz olsun

Ziyaretçilerin dikkatini çeken bir diğer nokta da iddialı ifadelerdir.Başlıklar da benzersiz sıfatlar kullanmayı deneyin.Sık kullanılan “en iyi”,”en çok” gibi ifadeler değil de daha eşsiz ifadelerin kullanılması yararlı olacaktır.

  Kapsamlı
  Detaylı
  İnanılmaz
  Yararlı – Faydalı
  Benzersiz gibi….

Ben genelde bir konu üzerinde kaynak sayılabilecek detaylı bir yazı oluşturduğum zaman “kapsamlı” ifadesini kullanmayı çok seviyorum.

Şey yerine anlamlı ifadeler kullanın

Türkçe ‘de en fazla kullanılan kelimelerin başında “şey” gelir.Bu sözcük, kelime hafızasının yetersizliğinden dolayı hem yazılı hem de sözlü ifadeler de sıkça geçer.Ama ilgili çekici bir başlık oluşturmak istiyorsanız bu ifade yerine anlamlı kelimeler kullanmaya dikkat edin.

Örnek olarak bu yazının başlığı “Akılda Kalıcı Başlık Oluşturmak için 6 Şey” olabilirdi.Ben “şey” kelimesi yerine daha fazla dikkat çektiğini düşündüğüm formül kelimesini seçtim.Siz de başlığınızda şey yerine uygun bir ifade kullanmaya dikkat edin.

  Yol
  Yöntem
  Metot
  Fikir
  İpucu – Tüyo
  Sebep – Neden gibi..

Soru sorun

Çünkü insanlar arama motorlarında bir cümle ararken genelde soru sorarlar.Bu nasıl yapılır,bunun nedeni nedir,ne zaman oldu vs. gibi.O yüzden eğer cümle yapısına uygun düşerse neden,nasıl,niçin gibi soru ifade eden kelimeleri başlıklar da kullanın.

Aslında bu yazının başlığı için “6 Adımda Nasıl Akılda Kalıcı Başlık Oluşturulur?” düşündüğüm diğer bir alternatif başlıktı.Ama kısa bir süzgeçten sonra şuan ki başlığı tercih ettim.

Vaat edin

İnsanların makalenizi okuması için onlara elle tutulur bir şeyler vaat edin.Okuyucular zamanlarını harcayacak bu makaleden ne gibi kazançları olacağını bilmek ister.Bu manipülasyon tekniği daha çok haber sitelerinde rast geldiğim bir teknik.Ve her zaman bu yönteme yenik düşüp içeriğe atlıyorum.

Örnek olarak yazımın başlığına bakarsanız, bu yazıyı okuyanlara akılda kalıcı başlık oluşturmanın sırlarını vereceğimi vaat ediyorum.

Sonsöz

Şimdilik akılda kalıcı başlık oluşturmanın formülü bu şekilde.İnsanların algısına göre zamanla değişiklik gösterebilir.

Yukarıda verilen taktikler, kaliteli içeriklere yakışacak, değerini artıracak başlık oluşturmak için verilmiştir.Yazının başında da dediğim gibi aldatmaya yönelik başlıklar atmayın.Bunu bir hile olarak düşünüp insanları kandırmak için kullanmayın.Çünkü insanları bir kere kandırabilirsiniz.İkinci defa yapmanız için oldukça hünerli bir yalancı olmanız gerekir.

SEO dostu kaliteli makale oluşturmak ilk önceliğiniz olsun.Fazla tıklamalar değil, değerli tıklamalar ziyaretçiler ve dolayısı ile arama motorları için daha önemlidir.İnsanlara başlıkta bir şeyleri vaat edin ve içerikle de sözünüzü tutun.

Başlıklarda sık sık hangi tekniği kullanıyorsunuz?

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Okumak İsteyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın